Március 14-én és az azt követő napokban az országot rendkívül szélsőséges időjárás sújtotta, melynek következtében több mint 10 ezren rekedtek az utakon, volt akit egy nap elteltével mentettek ki a hó fogságából. Ki menthetné a saját bőrét, kinek a lemondása, lemondatása milyen következményekkel járhat? Vegyük sorra, lentről felfelé.
Középvezetőket rúgnak ki:
A katasztrófavédelem évértékelőjén megtudhattuk, hogy belügyminiszter nem elégedett a középvezetők teljesítményével. Hogyan is lehetne egy szétvert szervezetnél, ahol a legalsóbb szintekig is lenyúltak, kirúgtak, nyugdíjba kényszerítettek, az ország másik felébe rakták át, nem szakmai alapon. Könnyen lehet, hogy most pont a középvezetőkön, illetőleg az attól lefele elhelyezkedőkön csattan az ostor.
Ez a verzió a legaljasabb, bár Tóth Ferencet senki sem sajnálná.
Távozik az országos katasztrófavédelmi főigazgató:
A főigazgató Orbán Viktor bizalmi embere, és ezt ő sem rejti véka alá az állomány előtt. Bár tűzoltó altábornagy rendfokozata van, a tűzoltó hivatáshoz semmi köze, még az önkéntes tűzoltóknál megkövetelt 40 órás alaptanfolyammal sem rendelkezik. Viszont teljhatalommal szervezte át verte szét a tűzoltóságokat, addig ugyanis csak a katasztrófavédelmi főigazgatóság és igazgatóságaik voltak egy lomha, döntésképtelen szervezetek, most ezt a működést rákényszerítették a beavatkozó állományra is. A katasztrófavédelem az utóbbi időben mindennel foglalkozott, egyre inkább kiterjesztette a hatalmát, csak az alapfeladatára nem koncentrált, a katasztrófák megelőzésére.
Bakondi György főigazgató távozása ésszerű döntés, hiszen ő az egyik legnagyobb felelőse annak, hogy totális impotenciáról tett tanúbizonyságot a hóhelyzetben a katasztrófavédelem.
Ezen verzióban a belügyminiszter talán még megmentheti a székét.
Távozik a belügyminiszter:
Pintér Sándor egészségügyi vagy egyéb okokra hivatkozva benyújtja lemondását. A közvéleményt leginkább ez nyugtatná meg. Az SMS-t leszámítva ő "csak" politikailag felelős, szakmailag nem, mert van rendőrség és katasztrófavédelem, amelynek egy ilyen helyzetet meg kellett volna tudnia oldania.
A belügyminiszter (és a katasztrófavédelmi főigazgató) távozásával a miniszterelnök a saját székét védi meg, és a köznyugalmat állítja helyre.
Megbukik a miniszterelnök:
A legnagyobb hibás személyesen Orbán Viktor. Neki köszönhetjük ugyanis Bakondi Györgyöt. Ha továbbra is kitart a kormány a mindenkit hülyének néző sikertörténete mellett, az a miniszterelnök és azzal együtt az egész kormány bukását eredményezheti, legkésőbb az országgyűlési választásokon. Ha viszont őszinték lennének, nem hazudoznának (magyarán a Fidesz szakítana a hagyományával), bocsánatot kérnének, levonnák a konzekvenciákat, megtennék a szükséges intézkedéseket, még jól is kijöhetnének a katasztrófából.