A Dunai árvíz nagy kihívás elé állította a védelmi igazgatásban részt vevő szervezeteket. Legfőképpen azért, mert a politikusok az elmúlt 10 évben szokásukhoz híven nem arra költötték a pénzt, amire kellett volna, így egy évtized sem volt elég a megfelelő védművek kiépítésére. De most egy kicsit más szemszögből vizsgáljuk meg az elmúlt két hét történéseit.
Számtalan cikk, blogbejegyzés, poszt szólt arról, hogy az ávíz legnagyobb nyertese Orbán Viktor miniszterelnök. Azt azért tudni kell, hogy a kormányfőnek személy szerint sok köze nincs a védekezéshez, egyedül kormányzati kommunikációs szempontból van jelentősége a megszólalásának. A lényegi munkát az Országos Vízügyi Főigazgatóság Országos Műszaki Irányító Törzse (OMIT), a Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottság (elnök: Pintér Sándor belügyminiszter), valamint a megyei és helyi védelmi bizottságok (elnökök: kormánymegbízottak, illetőleg járási hivatalok vezetői), valamint a helyszínen dolgozó vízügyesek, hivatásos és önkéntes tűzoltók, rendőrök, polgárőrök, katonák és magánszemélyként vagy más szervezet keretében dolgozó önkéntesek végezték.
Mindenesetre a kormányfő az énekelni nem tudó, csupán tátogó celeb énekeseket is túlszárnyaló módon fogott országos hakniba a Duna mentén. Ennek során egyfelől megmutatta, ő az erős vezető, kézben tartja az irányítást, nem úgy, mint a belügyminiszter és a katasztrófavédelmi főigazgató a márciusi hókáoszban. Orbán Viktor még személyi videóst is vitt magával, így megmutathatta a másik arcát, az érző és gondolkozó embert, aki még fáradt pillanataiban a magyar nyelv szépségén is tud morfondírozni. Az elhíresült kanmajmos videót és társait külön Youtube csatornán lehet megtekinteni. Orbán Viktor hozzáértéséről csak annyit, hogy még azt sem tudja, a veszélyhelyzetet nem ő, hanem a kormány hirdeti ki. Pedig Magyarország elmúlt 20 évének egyik legsötétebb foltja, az Alaptörvény rendelkezik erről.
Orbán Viktornak még csak az árnyéka sem volt Pintér Sándor belügyminiszter. Maximum arra volt jó, hogy tollat adjon neki, szemmel láthatólag kispadra lett ültetve. Kicsivel több szerep jutott a kormányfő jó barátjának, Bakondi Györgynek, a tűzoltó végzettség, képzettség, gyakorlat nélküli tűzoltó vezérőrnagynak, de meglepő módon ezúttal az árvíz ideje alatt nem lett kormánybiztos, mint ahogy azt a 2010-es borsodi árvíznél tapasztalhattuk. Végül jutalmul újabb zsíros falatot, a szúnyogirtás és az újjáépítés közbeszerzéseit megkapta, Bakondi György híresen szeret pénzelosztásban részt venni, a beregi újjáépítés martinsalakos házai miatt már majdnem meg is ütötte a bokáját (a martinsalakos házak miatti kártérítési eljárás lefolytatása amúgy az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság feladata).
A maradék médiafelületen a tényleges munkát végzők osztozkodhattak. Vízügyest sokat nem lehetett látni, ők a PR helyett végzeték a munkájukat. Az OMIT azonban intenzív tájékoztató munkát végzett, bár a kormány őket is reklámcélra használta, hiszen kiemelten be kellett számolniuk, hogy a TEK-esek éppen hol és mit tesznek.
A rendőrség a megújult honlapján külön Árvíz rovatot készített, és ott ontotta a közleményeket. Az Országos Rendőr-főkapitányság amúgy einstandolta a sajtó belépési engedélyének kiadását a védekezés helyszíneire, ezáltal értelmetlenül megnehezítette a média munkáját, és megszívatta a megyei rendőr-főkapitányságokat, akiknek volt elég baja enélkül is. Kommunikációs területen a legnagyobb sikert H. Szabó Sándor, az MTI egykori fotóriportere könyvelhette el, ő volt az, aki az ORFK alkalmazásában helikopterre ült, és végig fotózta az árvizet, a mentésben részt vevők kiszolgálása mellett a sajtónak is küldött képeket. Sokáig felejthetetlen alkotása a sündisznó megmentése, bár sokkal bulvárosabb lett volna, ha az állatot a rendőrkollega menti meg.
A honvédség minden eddiginél nagyobb propaganda munkát végzett. Még arra is képesek voltak, hogy a sajtó és a honvédelmi miniszter érkezése előtt a tűzoltókat Győrújfaluban lezavarják a gátról, mintha csak a katonák dolgoztak volna. Még egy elmaradt esküvőt is jelképesen megtartottak két homokzsák megtöltése között. Azt lehet mondani, hogy a katonák elvitték a sajtómegjelenés nagy részét, mintha csak ők dolgoztak volna. Megjegyzem, nagyon is dolgoztak, viszont voltak ott hivatásos és önkéntes tűzoltók is, akik egyszerűen nem jelentek meg a fényképeken, még a Lánglovagok.hu tűzoltóportálon is alig lehetett találkozni velük, mert ahol a tűzoltók dolgoztak, oda nem engedték a sajtót, illetőleg még a katasztrófavédelmi igazgatóságok által közzétett képeken is inkább csak katonák látszódtak.
Ha már a katasztrófavédelemnél tartunk, a hókáosz után most összeszedték magukat. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok honlapjain intenzív tájékoztató munka folyt, fotózás terén viszont nem túl sok maradandót alkottak. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a tűzoltók nem szerepeltek az árvíznél, még a Összefogás propagandaspotban sem lettek megemlítve, hacsak nem ők a katasztrófavédők.
A legpofátlanabb kommunikációt a Terrorelhárítási Központ tudhatja magáénak. Szigetmonostor üdülőövezetében óriási hibát vétettek a védekezésben részt vevők, és nem állták útját időben az árnak. Erre jött a TEK, lezárták a környéket, nehogy még valaki tudjon segíteni, és miniszterelnöki segítséggel eladták magukat a nagy megmentőkként. Az eredmény persze az lett, hogy Horányban két hektáron a házak elúsztak. Petróczi Tímea, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az Árvízvédelmi Rádióban azt találta mondani (hazudni), hogy ártéren lévő házakról van szó. Hát, nem.
Az Árvízvédelmi Rádió amúgy ha kicsit késve is, de beindult. Ennek kapcsán is lehet érezni, nagyon komolyan tanult mindenki a márciusi hókáoszból. A közszolgálati média végre tette a dolgát.
Még egy szót a katasztrófaturistákról. Nagyon menő ám a homokzsákokat pakolónak beszólni azoknak, akik fotót készítenek (legfőképpen azok emelnek szót, akik pénzt kapnak a munkájukért, vagy csak rövid időre veszik ki a részüket a védekezésből). A katasztrófaturizmus azonban igenis nagyon fontos, társadalmi szempontból is. Ha valaki csak arra képes, hogy fotót készítsen, azt a Facebookon vagy egyéb helyen közölje, akkor tegye ezt. Mert a segítségükkel valós képet lehet adni a helyzetről, és ez hozzájárul az önkéntesek aktivizálásához. Egy mondat erejéig az ORFK sajtóregisztrációjához, sajnos ezúttal könnyebb volt az újságíróknak önkéntesnek álcázva bejutni egy-egy helyszínre, mint újságíróként. Ennek egyik nagy alkalmazója az Index.hu volt.
Összességében elmondhatjuk, mindenki nagyon szép munkát végzett a dunai árvíznél, és talán szerencse, hogy a katasztrófavédelem márciusban leszerepelt, mert abból mindenki sokat tanult. Reméljük azonban, hogy a következő árvíznél Orbán Viktor nem tartja fel a védekezésben részt vevőket, nem kell mindig a területileg illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgatónak a nyakában loholnia, mert neki lenne fontosabb feladata is. De inkább reméljük, végre megépítik a hiányzó gátakat, és remélhetőleg lesz felelőse annak is, hogy Győrújfalunál az ár érkezése előtt bontottak el egy árvízvédelmi töltést, mert az felért egy közveszélyokozással.